Detail lektora

Alia Taladiar

Education: Alia has studied at GEMS Education Academy in Dubai, Stanford University in California. Currently she is a student at Charles University Prague in Politics, Philosophy and Economics Programme in English.

Teaching practice: 2019 English Teacher for students aged 7 to 12. From April 2022 English Teacher for Young Learners in Dětská studia.

Abdo Zein

Education: Abdo has studied at American International School in Abu Dhabi, American International School in Egypt and The British University in Egypt. Currently he is a student at Charles University Prague in Politics, Philosophy and Economics Programme in English.

Teaching practice: 2020 Summer Camp Assistant in Abu Dhabi Sports club, 2020-2021 English private tutor and babysitter, 2021 English Teacher at Křivoklát Summer Camp Czech Republic, 2021 Preschool/Mateřská škola teacher in Prague, Czech Republic. From February 2021 English Teacher for Young Learners in Dětská studia.

Abdo enjoys sports, he plays football, volleyball and basketball.

Junior Sala

Junior comes from Australia. He studied at Macquarie University in Sydney. He has been living in Prague since 2018 and has taught English to all age categories from young learners to business professionals (Komercni banka, Renault, Finep, TLC Kids Summer School). Junior worked with several language schools teaching group classes as well as one to one lessons. In his free time he enjoys going to the cinema, being in nature and travelling.

Oksana Pannier

For my last 15 years I have spent several years working  in an inclusion classroom, offering additional support under a lead English  teacher supervisor. I have also worked in an alternative programme designed for students with social and academic shortcomings. I am experienced in supporting students in both self-contained and general education classroom.I have worked one-on-one with students with special needs helping them navigate through the challenges of high school.

Teaching experience: 1998-2001 Montessori Bee school, Cincinnati, Ohio- teacher assistance.

2001-2010 Radio Free Europe, Radio Liberty. English correspondency, Producer.

2014-2016 EISP Prague school , Teacher assistance.

2017-2020 Ctyrlistek, English private classes, Vrane school Detska Studia

Bc. Eva Salačová

Vystudovala jsem bakalářský obor Anglistika-Amerikanistika na FF UK. V roce 2020 jsem získala CAE certifikát (známka A-C2) a absolvovala jsem TEFL kurz v pražském centru LiveTEFL (známka A).
Angličtinu učím již od střední školy a účastnila jsem se mnoha jazykových workshopů v Čechách i v Anglii. V Dětských studiích vyučuji od září 2019.
Mám zkušenosti s výukou dětí, teenagerů a dospělých; individuální i skupinová výuka.
Aktuálně plánuji magisterské studium výuky angličtiny DipTESOL na Trinity College London.

MgA. Petr Svoboda

Výuce angličtiny se věnuje již od roku 2000. Vyučuje kurzy obecné i obchodní angličtiny pro soukromé klienty, firmy a jazykové školy. Vedl kurzy pro zaměstnance firem Kapsch, ZAPA Beton, Obchodní dům Kotva, Ministerstvo zemědělství a pro místní rozvoj, Generali ČP, Bosch a jiné. Ve společnosti Dětská studia s.r.o. působí od září 2019.

Skye Pelletier

Cambridge English teacher

Mgr. Michaela Kuttlerová DipABRSM

,

Vystudovala magisterský program na PedfUK v Praze, obor anglický jazyk – hudební výchova (absolvovala s vyznamenáním v roce 2008). Certifikát Cambridge English Advanced (level C1, hodnocení A) v roce 2009. Certifikát DipABRSM (The Associated Board of the Royal Schools of Music) – vocal teaching získala v  roce 2014. Má praxi jako zpěvačka a sbormistr dětského i smíšeného sboru, lektor sólového zpěvu a lektor angličtiny pro jazykové školy a firemní klienty. Aktuálně se intenzivně věnuje studiu Complete Vocal Technique (týdenní kurz v Kodani léto 2018, roční pěvecký kurz ve Vídni 2018/2019, roční pěvecký kurz CVT v Praze od září 2019).

Aktuálně vyučuje: skupinové lekce Cambridge English příprava na FCE, sólový zpěv (Complete Vocal Technique – trainee) a klavír pro začátečníky. Hudební lekce jsou zaměřeny jako příprava na soutěže, konkurzy, přijímací řízení na umělecké školy, příprava na zkoušky ABRSM: Singing, Singing for Musical Theatre, Theory, Piano. Výuka probíhá česky nebo anglicky.

Dětská studia s.r.o. založila spolu s Barborou Waschinger Tomkovou v roce 2013. V rámci společnosti figuruje jako spolumajitelka a jednatelka. Má na starosti studijní program Cambridge English.

Mgr. Lucie Kočková-Amortová

Po gymnáziu se zaměřením na angličtinu jsem vystudovala fonetiku a bohemistiku na FF UK. Následovalo doktorandské studium na Radboud University v Nizozemí. Mám více než desetileté zkušenosti ve výuce logopedie a fonetiky na hercké škole, též s kurzy češtiny pro cizince-společně s přednáškami pro budoucí pedagogy v rámci UK. S DS spolupracuji od ledna 2015, od dubna téhož roku jako lektor CE.
Motto: Výuka pro mě není jen předáváním znalostí, je to především výměna energií. Dobrá hodina vás nemůže nikdy vyčerpat, ač ze sebe vydáte ty poslední zbytky energie. Naopak.

Andrea Milanović

I’ve taught Business English, General English and Exam Prep to people of all ages. I completed my CELTA – TEFL certificate course – in Prague and have been working here ever since. I love teaching but I also love learning languages, so I enjoy finding ways to make learning fun for me, and then adapt it to my teaching. When I’m not busy learning or teaching, I like to spend my time discovering Czech Republic, reading or watching ice hockey.