Detail lektora

Lesia Makohon

Education: Master of Arts at Pedagogical Faculty University of Sumy, Ukraine. Cambridge certificates CAE and TKT. Lesia also spent some time in the USA preparing for her teaching career.

Experience: Lesia has taught students of all ages, she specializes mainly in Cambridge exams preparation.

In her free time Lesia loves doing sport.

Priyanka Chhabra

Education: TEFL certificate (Language House Prague), Master of Arts in English – specialized in English Poetry, Drama and Novel (Indira Gandhi National Open University New Delhi)

Teaching experience: Children, teenagers and adults (Bal Bharati Public School New Delhi, Easy Speak s.r.o. Prague, Just English s.r.o. Prague)

I have taught English, Maths and Arts classes. In my lessons I always focus on creating welcoming, friendly, engaging and nurturing classroom environment.

Andrea Hamzová

Andy studied English for 13 years at Dětská studia and obtained certificates up to level C1 (2021).

She taught English to children (6-14 y.o.) in primary school (Summer 2021) and she has experience with private tutoring students for the Maturita exam.

At this moment, she is studying English and Pedagogy at PedfUK in Prague.

In her free time she enjoys walking with her dog and travelling.

Lea Vrzáčková

Lea studied English for twelve years at Dětská studia. During that time she managed to earn certificates for levels B1,B2,C1, and C2 (2022).

Teaching practice:
– In 2019 visited Thailand and taught English to first graders.

– Private tutoring (2021).

– Experience leading routine group school projects of people ranging from 15 to 19 years old

In her free time she enjoys exploring Czech Republic, traveling and learning French.

Rozálie Husáková

Rozálie Husáková je absolventkou kurzů Cambridge English v Dětských studiích, kde dosáhla jazykovou úroveň C1. Každé léto jezdí jako animátorka a vedoucí na tábory a během roku učí a asistuje na tanečních lekcích. Věnuje se také klasickému doučování. Plánuje studovat medicínu a ráda by se v budoucnu uplatnila v dětské psychiatrii.

MgA. Petr Svoboda

Výuce angličtiny se věnuje již od roku 2000. Vyučuje kurzy obecné i obchodní angličtiny pro soukromé klienty, firmy a jazykové školy. Vedl kurzy pro zaměstnance firem Kapsch, ZAPA Beton, Obchodní dům Kotva, Ministerstvo zemědělství a pro místní rozvoj, Generali ČP, Bosch a jiné. Ve společnosti Dětská studia s.r.o. působí od září 2019.

Skye Pelletier

Cambridge English teacher

Mgr. Michaela Kuttlerová DipABRSM

,

Vystudovala magisterský program na PedfUK v Praze, obor anglický jazyk – hudební výchova (absolvovala s vyznamenáním v roce 2008). Certifikát Cambridge English Advanced (level C1, hodnocení A) v roce 2009. Certifikát DipABRSM (The Associated Board of the Royal Schools of Music) – vocal teaching získala v  roce 2014. Má praxi jako zpěvačka a sbormistr dětského i smíšeného sboru, lektor sólového zpěvu a lektor angličtiny pro jazykové školy a firemní klienty. Aktuálně se intenzivně věnuje studiu Complete Vocal Technique (týdenní kurz v Kodani léto 2018, roční pěvecký kurz ve Vídni 2018/2019, roční pěvecký kurz CVT v Praze od září 2019).

Aktuálně vyučuje: skupinové lekce Cambridge English příprava na FCE, sólový zpěv (Complete Vocal Technique – trainee) a klavír pro začátečníky. Hudební lekce jsou zaměřeny jako příprava na soutěže, konkurzy, přijímací řízení na umělecké školy, příprava na zkoušky ABRSM: Singing, Singing for Musical Theatre, Theory, Piano. Výuka probíhá česky nebo anglicky.

Dětská studia s.r.o. založila spolu s Barborou Waschinger Tomkovou v roce 2013. V rámci společnosti figuruje jako spolumajitelka a jednatelka. Má na starosti studijní program Cambridge English.

Andrea Milanović

I’ve taught Business English, General English and Exam Prep to people of all ages. I completed my CELTA – TEFL certificate course – in Prague and have been working here ever since. I love teaching but I also love learning languages, so I enjoy finding ways to make learning fun for me, and then adapt it to my teaching. When I’m not busy learning or teaching, I like to spend my time discovering Czech Republic, reading or watching ice hockey.